2012. már 29.

A magyar Cider

írta: pif
A magyar Cider

Büszkeségtől dobogó honi lelkületünk minden alkalommal fellángol, ha a magyar találékonyság bizonyítékára akadunk, legyen az bárhol a világon, bármilyen területén az életnek. Valljuk, hogy bármely híres ember családfája visszavezethető Magyarországra, és a magyar találmányok tárházában, hogy csak a 20. században maradjunk olyan dolgok bukkannak fel, mint az atombomba vagy a számítógép. Minap netes anyagok között búvárkodva akadtam rá Szathmáry László munkájára, aki sör- és más tudománytörténeti írások mellett régi szeszipari szakszavainkat gyűjtötte egybe. Ebben az alábbi szócikk is megtalálható:

Csiger. Tsügör. Tséger. Csügör. Chyger. Cziger: Gombocz Z. megállapítása szerint ősi magyar szó, amely a honfoglalás előtti magyar nyelvben megtalálható volt. Régente általánosabb értelemben használták, mert gyümölcsbort jelentett, melyről Gergelyffy a következőképpen ír: „a megy, cseresznye, egres, málna nem valók gyümölcsbor készitésére. Az igazi csiger almából és körtéből készül. Legjobb a fanyar alma. (kiemelés tőlem) Ugy készitették, hogy az almát pár hétre a szabad levegőn rakásba hányták. Azután szétzuzták és fasajtóban szalma között kisajtolták. A mustot hordóba szűrték, ahol elerjedt. A seprőről többször lefejtették. Ha nem volt elég izletes, mazsolával vagy nádmézzel édesitették, sőt fűszerezték. Ha savanyu volt, tiszta buzát főzvén és zatskoba tévén, hidegen belé eresztették.” A sajtóban maradt törköly vízzel leöntve és újra kisajtolva még mindig kellemes italt adott a „tselédség” számára. Cserei mondja, hogy „ott ittam olyan csügört, a jó borhoz szokott urak sem ismerték meg, hogy csügör volna, olyan édes, csípős vala”. E szavak is azt sejtetik, hogy gyümölcsborról van szó. (SZATHMÁRY LÁSZLÓ: RÉGI MAGYAR SZESZES ITALOK ÉS SZESZIPARI MŰSZAVAK)

A laikus nyelvész mindenkiben elkezd motoszkálni egy ilyen nyilvánvalónak tűnő hasonlóság olvastán. Azért én olyan messzire nem mennék, hogy a csiger szóból eredeztethető a cider, (mint például a kocsiból a coach), ám azt megállapíthatjuk, hogy létezett hazánkban is egy nagyon hasonló felhasználási módja az almának, körtének. Az már a mi keresztünk, hogy a magyar alma és körte - ellentétben az angol vagy a normandiai testvéreivel - általában beérett, és zamatos édes, lédús volt, vélhetően nem mindig volt értelme cidert (csigert) készíteni belőle. A maradékból későbbi korokban meg nem csiger, hanem inkább pálinka készült. De azon mélyen elgondolkozhatnánk, hogy idegen kultúrából átvett premix ciderek helyett inkább saját hagyományainkhoz és múltunk értékeihez nyúljunk vissza...

Szólj hozzá

magyar cider sörtörténet