2016. már 29.

Staropramen Dark - Cseh-magyar barna - Ugyanaz csak más

írta: pif
Staropramen Dark - Cseh-magyar barna - Ugyanaz csak más

Nemrég hívta fel egyik kedves barátom a figyelmemet, hogy a bőcsi Borsodi-gyár immáron nem csupán a világos 12-es Staroprament, hanem a  Staropramen Dark-ot is helyben, licenc alapján gyártja, úgyhogy ismét honosodott egy eleddig import márka. Sajnos, mint már korábban láthattuk, ez a honosodás (licenc) minden esetben a minőség butításával is együtt járt. Így esett áldozatul a sörgyarmati kultúrának a világos Kozel, a már fentebb is említett világos Staropramen, hogy  az eredetivel köszönőviszonyban sem lévő Spatenről és Löwenbräuról már ne is beszéljünk. Még a "legtisztességesebb" a Gösser magyarítása volt, hiszen a labanc Gösser Märzen helyett nálunk egy "más" márka, a soproni recept alapján készülő Gösser Spezial kapható, ami gyengébb minőség, és az osztrák földön főzött Gösser Spezialhoz, ami egy 5,7%-os ünnepi főzet, végképp semmi köze.

Ebbe a nem túl jó hírű társaságba érkezett meg szépen nesztelenül, a borsodi kertek alatt a Staropramen Dark is. A boltokban még kapható néhol a kifutó cseh gyártású készlet is, de lassacskán a hipermarketek polcain is fölváltja a magyarított változat a cseh importot. Így megragadtam az alkalmat, amíg még lehet, hogy hazai beszerzésből hasonlítsam össze a kettőt. Kísérletező kedvű olvasóknak a Promontorblog aprólékosan összerakta, mi a különbség külsőleg az import és a licensz között. Összefoglalva, a magyar verzió címkéjének elején van a lejárat, a kupak is kicsit más színű és a hátoldali címkén egyértelműen látszik, hogy Bőcsön készül. A címkeböngészés közben a cseh import címkéjén is furcsa anomáliára akadtam, mert az összetevők közt a szénsav is fel van tüntetve!?? Mindkét palack lejárata 2016 november. De hogy belül is van-e különbség, azt csak empirikus úton lehet eldönteni, úgyhogy segítőim becsomagolták a két felpattintott palackot és kezdődhetett az összehasonlító elemzés az egyelőre 1. és a 2  számú alanyokkal. A teszthez a sörversenyeken jól bevált BJCP-metódust használtam. Pontokat most nem adtam.

Illat: 1. Vizes-kávés, cukros enyhén pörkölt maláta, pici vizes kakaó, halvány pörkölt malátás háttér, egy perc múlva szinte semmi, csak keserűvíz. 2. Komplexebb kicsit pörköltebb, kakaósabb, a Teku-pohárból egészen kakaós illat, (a barna Kozelhez hasonlatos), a Teku-pohárból illatozva ötvöződik kis malátaszirup-aromával, olyan "cseh barnás"-abb, hangulatú, és 1perc múlva még marad belőle élvezhető eredmény, bár jóval kevésbé csokis.

Megjelenés.: A színben ember legyen a talpán, aki különbséget tesz a kettő közt. 1. kicsit múlékonyabb habkorona 2. Némileg tömöttebb és tartósabb habszerkezet

Íz-Korty 1. Kesernyés festőmaláta, vizes, lecsengő csersavas kávés, keserű kellemetlen utóíz, nagy pohárból szinte vizes zacc 2. Kicsit szúrósabb, több szénsav, ez is pörkölt malátás íz, de pici vizes kakaó is érkezik, egyik sem jó, de ez picit komplexebb, kis malátás, kalácsos édesség is, nincs olyan kellemetlen utóíz, csak enyhe pörkölt malátás zárás, ez is vizesebb érzetű nagy pohárból, de ott van a kenyérhéjas édesség is az olcsó kávé mellett.

Rutinos Sörbúvár-olvasók már biztos kitalálták, hogy melyik a cseh (2. számú) és melyik a magyar (1. számú) verzió. Annyit azért hozzátennék, hogy korábban a cseh változatot is jobbnak éreztem a jelenlegi importnál is, egy ideje már azt sem szerettem, mert - ez persze csak spekuláció - szerintem egy ideje butítottak rajta még Prágában is, és ebből vettek egy kicsit vissza a Kárpát-medencében. Szegényebbek lettünk ismét egy illúzióval, nagyüzemi fronton marad a Kozel Cerny és az - import szempontjából a Liquid Gold-tól frissen az anyacéghez, a Heineken gyári importhoz "visszaigazolt" - Krusovice Dark, ami így örvendetesen olcsóbb is lett  Azért, hogy ne teljesen lelombozva záruljon a poszt, egy kis pozitívum, a Staropramen Granat - szerencsére - még vállalható, és nem is kerül többe, mint a világos és a Dark.

Szólj hozzá

cseh borsodi staropramen