2015. jan 07.

Cselendzsdéj - Szent András Sörfőzde Ogre vs. Pilsner Urquell

írta: pif
Cselendzsdéj - Szent András Sörfőzde Ogre vs. Pilsner Urquell

Igazi nemes(komló) párbaj ígérkezik. A pilzeni típusú sörök névadója, a "nagy öreg" mérkőzik meg a fiatal, de annál tehetségesebb viharsarki versenyzővel, ősforrás az őserő ellen...

ogrepils1.JPG

Mielőtt elszabadulna az adrenalin, idebiggyesztem a verseny előzményét. Történt egy éve, hogy nagy örömmel vásároltam akciós dobozos és üveges Pilsner Urquellt. Hiszen én is szeretem a jó cseh sört, kellemes egy jó villásreggelihez, főzés mellé, napzárásként, szóval szinte bármikor. De felpattintva az akciós dobozt egy kellemetlen vajas, margarinos, popcorn-szag (diacetil) csapta meg az orromat, és műértő barátaim is megerősítették, hogy hasonlóképp érzik. A diacetil az erjedés természetes mellékterméke, ami csekély mértékben néhány sörtípusnál, így a cseh pilzeninél is elfogadott, még a házi sörfőzők egyetemes kánonja, a BJCP (2B) szerint is. Egy tisztességes ideig érlelt sörben - nagyrészt - lebomlik, csakúgy, mint a szabad kén egy kellő ideig érlelt bor esetében. Hát a dobozos pilzeni esetében a BJCP szerinti "némi kellemes diacetil"-ről nem beszélhetünk, olyan büdös vajaroma csapja meg az ember orrát, ha tudja, mire kell figyelnie. És az üveges - a Magyarországon kapható "jóárasítottról" beszélünk még mindig - sem sokkal múlja ezt felül.Bár a citált poszt végén feltett kérdésekből egyet  - Csak az akciós Pilsner Urquell ilyen gyenge, vagy az akción kívül eső tételek is ugyanilyen rosszak? - már sikerült megválaszolnom, mert vettem a Szlovákiában vásárolt mintával egy napon gyártott Pilsnert az Auchanban (nem akciósan! 250 Ft) és, - csodák csodája! - nem volt vele baj. Úgyhogy az elejére egy - kizárólag az eddigi tapasztalatokból kiindulva - jó tanács: Ne vegyen akciós Pilsner Urquellt (különösen nem dobozosat), aki nem szereti a diacetiles sört!

A Békésszentandrási Sörfőzde még 2012-ben vette föl a palettára, Marosvári 'Ogre' László barátunk óhajára ezt a cseh pilseninek stílusúnak szánt sört. Az akkor még főleg német komlóval készülő sör az elmúlt 2,5 évben több változtatáson esett át, és Bukovinszky Béla az új, és Simkó József régi tulajdonos és sörfőző-mester jó gazdákhoz illően javítgatja, pofozgatja a receptet. Most már nagyrészt Saaz-komlóval készül. Nem teljesen felhőtlen az Ogréval való "kapcsolatunk" sem (az egyik mindig beszól... - nem a sör), mert az ominózus HÍR-Tv-s vakkóstoláson az Ogre igencsak rosszul teljesített. Amúgy azt hittem akkor róla, hogy Pilsner Urquell, mert a melegedéssel pont olyan édeskés malátás ízeket és pici diacetilt mutatott, mint a cseh nagy testvér.

Ám milyen érdekes a kis főzde és a multi reakciója a probléma felvetésére. Dalibor Vainer a Dreher marketing-igazgatója még tavaly a Budavári Sörfesztiválon csak annyit mondott, hogy lehetetlen, amit állítok, bár ő - profi marketingesként - legalább felajánlotta, hogy küldjem be a - szerintem - hibás darabokat, kicserélik. (Petr Kovarik a Borsodi fő-főembere, csak kötötte az ebet a karóhoz, hogy a bőcsi Staropramen és a prágai között nincs különbség - pedig hát...) Amikor Bukovinszky Béla és Simkó József értesült a problémáról, úgy álltak hozzá, ahogy egy fogyasztóbarát cégnek kell(ene.) Elismerték, hogy lehetett hibás tétel, (bár én a rossz bolti tárolást sem zárnám  ki) és hogy megvizsgálják még egyszer a sört, és egy másik főzet Ogréból küldtek mintát, aminek már - reményeik szerint - semmi baja nem volt. Ezt vetettem össze egy - buliból visszamaradt - palack Pilsnerrel, ami szintén akciós tételből származott.

ogrepils7.JPG

Innentől - hisz a képek önmagukért beszélnek - csak néhány gondolat. A Pilsner hozta a várt(?) diacetiles margarinszagot és csak emögött volt enyhén malátás, komlós aroma, az Ogre viszont kifejezetten szép cseh komlós illattal és édeskés malátaaromával csábít. Az ízben a Pilsner már kicsit kellemesebb, de végig ott van a diacetil a háttérben. Az Ogréban még mindig ott egy házisörös buké, de nem kellemetlenül, és szép szárazon keserű a lezárása. nekem egy kicsit kilóg belőle egy kis alkoholos melegség, bár az ilyenkor télen nem jön rosszul. A habtartósságért pedig külön plusz az Ogrénak és mínusz a Pilsner Urquellnek. A megmaradt Pilsner meg ment a kenyértésztába, és ott teljesen jól muzsikált.

Egy nem akciós Pilsnerrel és Ogréval azért tartanék még egy vakkóstolást.

Szólj hozzá

magyar cseh pils békésszentandrás kisüzemi